Logika chaosu


Autorská operní inscenace zkoumá, jaký vliv mohou mít malé neurotické poruchy a obsese na běžné společenské situace. Projekt, mimo jiné, vychází i z fascinace pozorování reality a uvědoměním si, že ji ve svém omezeném pohledu nikdy nemůžeme postihnout celou. Naše vidění je zkresleno mnohými drobnými faktory, které pak znemožňují vnímat každodenní situace ve své komplexnosti. Zaujati sami sebou mnohdy interpretujeme tyto situace pouze skrze vlastní omezený pohled. Autocenzura nebo naopak vysoké sebevědomí se pak stávají hlavním mediátorem našeho chápání situací a jejich interpretací. Ostych a strach nás paralyzuje. Vlastnímu pohledu přikládáme větší důležitost než, jakou ve skutečnosti v komplexu všech událostí má.


Čtyři cizinci odpoví na stejný inzerát a sejdou se v jednom bytě podivného může: plachá dáma, neomalený konspirátor, řidič trpící úzkostnou poruchou a záhadná telefonistka, která často mizí do tajné místnosti. Každý má svou obsesi, kterou úspěšně či neúspěšně skrývá. Co je tam přivedlo? Proč se dobrovolně opakovaně přivádí do nekomfortních situací? Mohou překročit vlastní zábrany, jež jim do cesty staví jejich myšlení? Jádro režijního pojetí a tvůrčí metody spočívá v tom, že inscenace i hudba vznikaly na základě kolektivní improvizace na rámcový scénář.

Opera Logika Chaosu od RUN OPERUN měla premiéru 1.9.2021 v experimentálním prostoru NOD, kde měla také pro svůj vznik rezidenci.


Fotogalerie


Foto: Vojtěch Brtnický

Účinkující

Jan:
Milan Vedral

Róza:
Eliška Gattringerová


Václav:
Raman Hasymau

Lucie:
Eva Esterková/Kristýna Kůstková


Heřman:
Martin Vodrážka

Produkce

Námět:
Vilma Bořkovec
Barbora Pokorná
a kolektiv

Hudba:
Kryštof Kříček
Václav Havelka

Libreto:
Vilma Bořkovec

Hudební spolupráce:
Anna Novotná Pešková

Koučka hudební improvizace:
Bella Adamova

Režie:
Vilma Bořkovec

Dramaturgie:
Barbora Pokorná

Choreografie:
Helena Šťávová Ratajová

Scénografie:
Anna Pospíšilová

Kostýmy:
Vojtěch Hanyš

Light design:
Judita Mejstříková

Make-up:
Justina Urbanová

Rekvizity:
David Ramdan

Produkce:
Martina Watzková
Adriána Spišáková

PR produkce:
Mahulena Vondrášková

Hudební produkce:
Johana Matunová

Asistentka PR produkce:
Barbora Hamáčková

Líbí?
Koukni, co plánujeme dál!